PZL M-4 Tarpan

ProducentFly Model / Gomix
Nr katalogowyFLM137
Cena

20,00 zł brutto

KategoriaModele kartonowe
Stan produktu Nowy produkt

Polski samolot szkolno-treningowy zaprojektowany w OKL w Mielcu. Oznaczony symbolem M-4. Przeznaczony do szkolenia podstawowego w pilotażu, do pełnej akrobacji, lotów zespołowych i treningu. Nie wszedł do produkcji seryjnej. Druk offsetowy; opracowanie komputerowe; historia samolotu oraz opis budowy - w języku  ; ilustracja Zbigniew Kolacha; wymiary modelu: dł. 223 mm, wys. 83 mm, rozp. 268 mm.

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Więcej informacji

PZL M-4 Tarpan był zaprojektowany przez zespół młodych polskich inżynierów w Ośrodku Konstrukcji Lotniczych w Mielcu w latach 1958-1960. W historii WSK Mielec był pierwszym po wojnie prototypem samolotu nadzorowanym przez przedstawicielstwo wojskowe. Prototyp pomyślnie przeszedł wszystkie fabryczne kontrolne próby. Piloci nie mieli żadnych uwag do właściwości pilotażowych samolotu, o czym może świadczyć fakt przelotu na paru metrach wysokości, w pozycji odwróconej, wzdłuż lotniska w Mielcu. W 1964 roku przeprowadzono pomyślnie próby państwowe samolotu PZL M-4 Tarpan w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Opracowano długą listę poprawek i … samolot wrócił do WSK Mielec, nie wszedł do produkcji seryjnej, zmarnowano zapał ludzi i ich dorobek, a jeden ocalały prototyp przejęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Budowa modelu należy do prac łatwych. W trakcie pracy można wykorzystać dodatkowe elementy drewniane np. toczone koła, kołpak śmigła. Doskonały efekt daje wykorzystanie gotowej wytłoczki modelu kabiny wykonanej z folii.

Projekt opracowany jest techniką komputerową. Wycinanka wydrukowana jest techniką offsetową. Umożliwia to i jest zalecane położenie bezbarwnego lakieru na kolorowe strony przed ich wycinaniem.

Model składa się z:
- okładki (ilustracja PZL M-4 Tarpan – Zbigniew Kolacha (2001));
- opisu (1strona A3);
- czarnobiałych zdjęć gotowych modeli kartonowych (różnych, 1 strona A3);
- rysunków montażowych (1 strona A3);
- szablonów wręg do samodzielnego wycięcia (0,5 strony A3);
- arkuszy kolorowych z częściami do wycinania (1,5 stron A3);
- tektury 1 mm (1 strona A3).

Autorzy projektu: Łukasz Kopiński, Adam Żarek, ilustracja – Zbigniew Kolacha.

Wydanie I (2001)